Sık Sorulan Sorular

UCUZ İNDİRİMLİ ELEKTRİK ALIN. ELEKTRİK GİDERLERİNİZİ DÜŞÜRÜN. BİRİM FİYATTA %25 DEN, FATURA TOPLAMINDA %13 DEN BAŞLAYAN İNDİRİMLERDEN YARARLANIN

Bu bölümde indirimli toptan elektrik alımı hakkında sorulabilecek soruları ve cevaplarını bulacaksınız. Eğer buradaki kaynak sorularınızı tam olarak karşılamaz ise lütfen bizimle irtibata geçin. Sorularınızı iletişim sayfasından yollayabilirsiniz.

 1. Bu Siteden Nasıl Yararlanabiliriz?

  Bu site belli elektrik tüketim profiline (serbest tüketici) sahip tüm elektrik abonelerinin tarife değişikliği için pratik, hızlı ve güvenilir şekilde teklif düzenlenmesini sağlamak için kurulmuştur. Sözkonusu kriterleri sağlıyorsanız teklif formunu doldurarak kısa sürede size ulaştırılacak teklifi değerlendirebilirsiniz.

 2. Serbest Tüketici Kimdir?

  "Serbest Tüketici" yılda en az 30.000 kWh (ayda yaklaşık 800TL faturaya denk gelmektedir) elektrik tüketen kişi ya da kurumlara denmektedir.

 3. Serbest Tüketicilerin Hakları Nelerdir?

  Serbest tüketiciler istedikleri toptan elektrik satıcısından elektrik tedarik etme hakkına sahiptirler. Bu şekile serbest piyasa koşullarında elektrik satın alabilirler.

 4. Serbest Tüketicilerin Toptan Elektrik Satış Firmalarını Seçme Hakları Hangi Kanun ve Yönetmeliklere Dayanmaktadır?

  Bu haklar EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)  tarafından tanımlanarak ilgili kanun ve yönetmeliklere dayanmaktadır. Sözkonusu kanun ve yönetmelikleri http://www.epdk.org.tr/web/elektrik-piyasasi-dairesi/mevzuat linkindeki mevzuat bölümünde bulabilirsiniz.

 5. Toptan Elektrik Satışı Firmalarının Özelliği Nedir?

  4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde "Serbes Tüketiciler"'e toptan elektrik satmak için ikili anlaşmalar yapma yetkisiyle donatılmış elektrik toptancısı firmalardır. Belli kriterlere dayalı olarak EPDK tarafından lisanslanmışlardır.

 6. Her Serbest Tüketicinin Başvurusu Kabul Edilir mi?

  Serbest tüketiciler için sitemizde basit biriki ön şartımız bulunmaktadır.

  • Tüketici elektrik sayaçlarının mevzuatta belirtilen niteliklere sahip olması: Eğer değilse sayaç değişikliği ile bu sağlanmaktadır,
  • Mevcut elektrik tedarikçilerine karşı tüm yasal sorumluluklarını yerine getirmiş olmaları,
  • Şu ana kadar faturalanmış tüm elektrik faturalarının ödenmiş olması, sistemdeki herhangi bir kuruma borçlu olunmaması.
 7. Yapılan Teklifi Kabul Etmek Zorunda Mıyız?

  Hayır. Adı üzerinde yapılan sadece bir tekliftir. Kabul etmeyerek süregelen tarifeden elektrik alımını sürdürebilir veya teklifte yapılmış indirimli elektrik için gerekli başvuruyu başlatabilirsiniz.

 8. Elektrik şirketimizi değiştirmenin herhangibir sakıncası olur mu?

  Hayır. Ne başlangıçta ne de gelecekte bu tür bir sakınca doğurmaz. Aksine aynı elektriği çok daha ucuza maletmiş olacaksınız.

 9. Yeni Tarifeye Geçince Neler Değişecek?

  Verilen teklifi kabul edip yeni tarifeye geçtiğinizde sadece elektriği satın aldığınız firmayı kağıt üzerinde değiştirmiş olursunuz. aslen elektrik yine aynı elektriktir ve ortak enerji havuzundan gelmeye devam edecektir. Dağıtıcı şirketiniz yine aynıdır. Sayaç okuma dahil tüm yan hizmetlerde de firma değişikliği sözkonusu değildir. Hatta elektrik kesintileri, arızalar gibi durumlardan da mevcut dağıtıcı firmanız mesul olmaya devam edecektir. Tek fark artık elektriği aldığınız yeni firmaya ödeme yapacak olmanızdır. Tabi ki indirimli yeni tarifeden.

 10. Yeni İndirimli Tarifelerde Elektrik Kalitesinde Bir Değişiklik Olur Mu? Teknik Olarak Değişiklik Gerektirir mi?

  Hayır. Elektrik aynı elektrik olup yukarıda belirtildiği gibi ortak havuzdan aynı kalitede gelmeye devam edecektir. Dağıtım yine aynı altyapıyla ve şirketle sürdürülecektir. Ne trafo ne de benzer bir teknik altyapı değişikliği sözkonusu değildir. Kısaca hiçbir teknik değişiklik gerekmemektedir.

 11. Teklifi Kabul Edip Sözleşme İmzalanınca Hemen İndirimli Elektrik  Almaya Başlayacak Mıyız?

  Sözleşmelerin devreye alınması 3 ayda bir gerçekleşmektedir. Geçiş işlemleri her 3 ayda bir gerçekleşmektedir. Önümüzdeki geçiş tarihi 2 Eylül olup 30 Ağustosa kadar başvuru ve sözleşme işlemlerinin bitirilmiş olması gerekmektedir. Yığılmaları önlemek amacıyla son günlere bırakmamaya özen gösterilmelidir.

 12. Sözleşme Devreye Girerken Geçiş Aşamasında Elektrik Kesintisi Yaşanmayacak Mı?

  Hayır. Herşey kağıt üzerinde gerçekleştiği için bu tür bir (kapat-aç) işlem sözkonusu değildir. Benzer şekilde sözleşme sonlandığında da bu tür bir problem sözkonusu değildir. Hatta dağıtıcı hizmeti veren firma siz yeni bir ikili anlaşma yapana kadar mevcut standart elektrik tarifesi üzerinden elektrik dağıtım hizmetine devam etmekle yükümlüdür. Abonelerin bu şekilde mağdur olmaları yönetmelikle önlenmiştir.

 13. Anlaşma Yaptıktan Sonra Herhangi Bir Sebeple İptal Etmek Mümkün Mü?

  Sözleşmelerimiz birer senelik olmakla birlikte tüketici herhangi bir sebeple 2 ay öceden bildirmek suretiyle sözleşmeyi fes etme hakkına sahiptir. Fes edilmeyen sözleşmeler aksi bir durum olmadıkça kendiliğinden yenilenirler.

 14. İndirim Oranları Nedir ve Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

  İndirim oranları faturanızdaki tüketim miktarları gibi biriki kritere bağlı olarak verilmektedir. 1000 TL'lik fatura ile 100.000 TL'lik fatura arasında indirim oranı farkı olabilmektedir. Bu indirimler sözleşme süresince sabit olarak uygulanacaktır.

 15. Neden Bu Yeni Sisteme Geçilmektedir?

  Enerji sektörü Avrupa birliği muktesebatına uyum sağlanması için özelleştirilmektedir. Nihayi durumda devlet sadece düzenleyici rol üstlenerek tüm ticari işlemleri özel şirketlere devretmiş olacaktır. Şu anda aşamalı olarak bu entegrasyon sağlanmaktadır.